HISTORIA

SEKCJA BADMINTONA POWSTAŁA
W LISTOPADZIE 1981 R. PRZY TKKF “BRZYM” W PSZCZYNIE

ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Wcześniej została zawiązana nieformalna grupa przyjaciół, która spotykała się dosyć często na salach gimnastycznych pszczyńskich szkół m. in. Liceum Ogólnokształcącego, SP Nr 2,SP Nr 5.

Pierwszymi poważnymi zawodami dla początkujących badmintonistów była Wojewódzka Spartakiada LZS w Bukownie (istniał tam jeden z najsilniejszych ośrodków badmintonowych w Polsce), gdzie uczestnicy mieli sposobność zapoznania się z przepisami, z prawdziwym w pełni profesjonalnym sprzętem do gry w badmintona, jak również rozegrania spotkań z byłymi zawodnikami. Ponieważ “wirus badmintonowy” opanował większość z trenujących postanowiono zgłosić drużynę do rozgrywek sportowych. Początkowo sekcja liczyła stale trenujących 5 osób - Tadeusz Chodykin, Hellwig Adam, Witold Wiktorczyk, Czerwińska Gabriela, Wadas Joanna. Zawodnicy w tym składzie rozpoczęli rozgrywki w III-ciej lidze.

W 1982 r. sekcja badmintona przeszła pod “inwestora strategicznego"- Ludowy Klub Sportowy Goczałkowice. Trenowaniem początkujących zawodników zajął się student AWF Katowice Witold Wiktorczyk. Rozpoczęto intensywne szkolenie w oparciu o Szkołę Podst. Nr 4. Zaowocowało to zakwalifikowaniem się juniora mł. Krzysztofa Czerwińskiego do Kadry Polski. Stało się to po wygraniu prestiżowego Ogólnopolskiego Turnieju o Złotą Rakietę.

W pracę z dziećmi zaangażował się również nauczyciel w SP4 pan Janusz Kobierski. Zawodnicy w tym czasie brali udział w rozgrywkach ligowych (II i IV liga) oraz w turniejach klasyfikacyjnych we wszystkich kategoriach wiekowych. W zajęciach sekcji grupy starszej uczestniczyła również spora grupa młodzieży ze Szkoły Rolniczej w Pszczynie. Ponieważ prace przyklubowych spółdzielczych brygad nie przynosiły spodziewanych dochodów finansowych, co za tym idzie brakowało pieniędzy na działalność sekcji decyzją Urzędu Gminy w Pszczynie przeniesiono sekcję w 1987 roku do Ludowego Klubu Sportowego Stara-Wieś w Pszczynie.

Od tego czasu społecznie zgodził się objąć kierownictwo nad zespołem grający dawniej w badmintona ojciec jednego z młodszych zawodników pan Jan Garbocz. Od momentu objęcia przez pana Garbocza kierownictwa nad zespołem rozpoczął się okres wielu sukcesów sportowych i bardzo dobrej współpracy. W tym sezonie zespół wywalczył 3 miejsce w II-giej lidze (Grupa Południowa).Drużyna występowała w tych rozgrywkach w następującym składzie :

  • Kuczera Katarzyn,
  • Czerwińska Gabriela – grający instruktor,
  • Szklanny Jolanta (rezerwa),
  • Węgrzyn Norbert – grający trener,
  • Wiktorczyk Witold – grający trener,
  • Pławecki Damian,
  • Czerwiński Krzysztof,
  • Buda Przemysław,
  • Garbocz Tomasz.

Dużym sukcesem drużyny było zajęcie 3 miejsca w Drużynowych Mistrzostwach Śląska Juniorów Młodszych.

W sezonie 1988/89 drużyna z dużymi szansami startowała w rozgrywkach ligowych. Siedmioletni okres ciężkiej pracy został po raz kolejny zniszczony przez działaczy. Pomimo tego entuzjazm i zafascynowanie tą dyscypliną nie zmalał, ale marzenie o I-szej lidze zostały oddalone i zostały spełnione przez zawodników, którzy odeszli z Klubu.

Od 1990-1993 r. sekcja zawiesiła swoją wyczynową działalność z powodu trudnej sytuacji w krajowym sporcie, z powodu przeobrażeń gospodarczych (za wszystko trzeba było samemu płacić za sprzęt, za halę, za przejazdy) i z powodu rozwiązania sekcji przy LKS Stara-Wieś. Przez długi czas sytuację ratował pan Jan Garbocz sponsorując wielu imprezom. W tym czasie zawodnicy chcący grać wyczynowo przeszli do innych klubów pozostali zaś przeszli w stan “emerytalny”.

Od 1994 r. sekcja wznowiła swoją działalność rekreacyjną.

Od 1996 r. sekcja badmintona została zarejestrowana przez prawie te same osoby, które były związane z badmintonem jako Uczniowski Klub Sportowy “Plesbad” przy Szkole Podstawowej Nr 18 w Pszczynie z prezesem Witoldem Wiktorczykiem na czele.

Od 1995 r. organizowane są w Pszczynie Pszczyńskie Turnieje Klasyfikacyjne, w których startuje liczna grupa młodzieży z Pszczyny i okolic.

Od 1998 r. roku zajęcia w sekcji prowadzi wychowanek sekcji badmintona, wielokrotny Mistrz Polski w grach podwójnych Damian Pławecki.

Obecnie w skład UKS PLESBAD PSZCZYNA wchodzi spora grupa młodszych jak i starszych zawodników, którzy zdobywają czołowe miejsca na turniejach krajowych jak i zagranicznych, oraz systematycznie powiększają swoje konto o medale mistrzostw Polski i Śląska. W ostatnich latach najbardziej utytułowanymi zawodnikami byli: Kamil Ogiegło - v-ce mistrz Polski Juniorów w grze pojedynczej, Sebastian Dyrda - brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów w grze deblowej oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzieżowców w grze deblowej, Tomasz Zembok - wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski w grach deblowych i mikstowych, Miłosz Wiktorczyk - brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzików, oraz obecni zawodnicy: Paweł Pietryja - brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów w grze deblowej oraz srebrny medalista Mistrzostw Polski Juniorów w grze deblowej, Małgorzata Grabiec - v-ce mistrzyni Akademickich Mistrzostw Polski, Bartosz Pietryja - v-ce mistrz Akademickich Mistrzostw Polski, Robert Czembor - wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski w grze pojedynczej, Dawid Kieloch - wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski w grze pojedynczej. W obecnym sezonie szeregi UKSu zostały zasilone przez zawodniczki Kolejarza Katowice - Annę Goc i Patrycję Goc.

Trenerem niezmiennie jest Damian Pławecki. Jednakże od września 2009 roku kadra trenerska została poszerzona o dwoje instruktorów - Małgorzatę Grabiec i Bartosza Pietryję, którzy trenują kolejne pokolenie adeptów badmintona.

Sekcja powstała dzięki działalności Witolda Wiktoryczka, który został pierwszym Prezesem klubu. Jego dzieło kontynuowali: Ryszard Dyrda i Anna Hat-Hassa, która jest Prezesem do obecnej chwili.

Zobacz, jak niegdyś wyglądała nasza strona internetowa:

plesbad.republika.pl
GALERIA

KONTAKT

UKS Plesbad Pszczyna
ul. Bogedaina 1,
43-200 Pszczyna,
email: plesbad@poczta.onet.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone przez
UKS Plesbad Pszczyna 2011